sobota, 2 listopada 2019

Na śląską nutę


Witajcie :)
Już za chwilkę polecę do Was pooglądać czarownice :), ale najpierw zaproszę Was na kolejny temat wyzwania. Zapraszam do województwa śląskiego, gdzie się urodziłam ;) tak tak, jestem Ślązaczką.


Zaczniemy ot tego, że bardzo często mylone jest lub zwyczajnie nie zwraca się uwagi na to co nazywamy „Śląskiem”. Jadąc do Częstochowy i mówiąc, że było się na Śląsku można mocno narazić się jej mieszkańcom, tak samo jest  z Jaworznem, Żywcem, Zagłębiem. Skąd się to bierze?
Oczywiście z historii! Całe zamieszanie sprowadza się do dawnej krainy historycznej nazywanej Śląskiem. Aktualne granice województwa śląskiego tak naprawdę obejmują tylko kawałek wschodniej części dawnego Śląska. Pozostała część województwa śląskiego – w tym wspomniana Częstochowa, Jaworzno, Żywiec, Zagłębie inne miasta to historyczna Małopolska.
Najlepiej zobrazuje to ta mapa:


Jeśli zawitacie do tego województwa, koniecznie wybierzcie się do Chorzowa. Znajduje się tutaj Wesołe Miasteczko, rosarium oraz najstarsze i największe planetarium w Polsce, które niebawem (lipiec 2020) ma być ponownie otwarte po długim remoncie.


Czy wiecie, że to właśnie tutaj, a dokładnie w mieście, w którym się urodziłam - w Bytomiu można przejechać się najstarszym, ciągle kursującym tramwajem w Polsce? Tramwaj linii 38 jeździ na długości 5 przystanków. Począwszy od przystanku Bytom Kościół św. Trójcy, kończąc zaś na Bytom Powstańców Śląskich. Tramwaj zbudowany został w 1949 roku. Poza drobnymi przeróbkami technicznymi wymuszanymi względami bezpieczeństwa (głównie elektryka i system hamulcowy) tramwaj praktycznie się nie zmienił.A czy wiecie, że to właśnie w województwie śląskim znajdują się aż 2 pustynie :). Tak mamy własną polską pustynię! Mowa o Pustyni Błędowskiej, która położona 55 kilometrów na południe od Pustyni Siedleckiej. Jest to największa pustynia w Polsce. Teren lotnych piasków rozciąga się aktualnie na obszarze 33 km². Do jej powstania także przyczynił się człowiek, a dokładniej – masowa wycinka drzew na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Co wraz ze sporym  eksploatowaniem okolicznych zasobów wody, a tym samym spadku poziomu wód gruntowych spowodowało powstanie tego iście pustynnego krajobrazu. Zobaczcie:


Do tego mamy tu kilka przepięknych szlaków:


 • szlak kulinarny śląskie smaki - jest to szlak łączący lokale i restauracje serwujące tradycyjne dania śląskie.
 • szlak zabytków techniki  obejmujący obiekty związane z przemysłem górniczym, hutniczym, energetycznym i nie tylko. szlak architektury drewnianej - Ciągnący się na długości ponad 1000 kilometrów szlak obejmuje aż 93 obiekty drewniane. Głównie kościoły, jednak na liście znajdują się także karczmy, leśniczówki, skanseny, a nawet pałacyk myśliwski zlokalizowany w Wiśle, a zbudowany pod koniec XIX wieku z polecenia Habsburgów.  
   No i słynny Szlak orlich gniazd, mój ulubiony :) -> Orle Gniazda, to system średniowiecznych zamków, linia obronna dawnych granic tworzącego się Królestwa Polskiego, którą budowę zlecił Kazimierz III Wielki. System Orlich Gniazd składał się z 13 zamków królewskich wznoszonych na wysokich, trudno dostępnych skałach wapiennych – skąd też wzięła się nazwa nawiązująca do gniazd orłów. A także 17 zamków prywatnych, które miały być wsparciem obronnym dla tych pierwszych. Poza tym wybudowano jeszcze kilkanaście baszt, strażnic i innych warownych budowli!
Śląskie jest drugim województwem z największą ilością zamków!


A skoro Orle gniazda to tematem wyzwania z tego miesiąca będą PIÓRA lub WIANEK
Nie dawno byłam na uroczym śląskim weselu, takim tradycyjnym, i urzekła mnie atmosfera tego wesela
Oto banerek wyzwania. Uwaga zaliczone będą prace z wiankami adwentowymi! Serdecznie zapraszam! 
A teraz przykładowe prace
Pozdrawiam

Lady Savage

10 komentarzy:

 1. Magnifique reportage.
  J'aime beaucoup les cartes et couronnes présentées. Elles ont toutes superbes.
  Bises.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele ciekawych informacji zawarłaś w poście. Zwróciłabym jeszcze uwagę na Górny i Dolny Śląsk, które też bywają mylone. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. jako dziecko byłam w tych okolicach

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój region :) Wypadałoby wymyślić jakąś ciekawą pracę... No, zobaczymy ;) Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za zaproszenie do udzialu w wyzwaniu. Zglaszam moj wianek https://creatikon.blogspot.com/2019/11/wianek.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie było poznać nieco o historii naszego kraju :)
  Pomysł na wyzwanie bardzo mi się podoba i już wypatruję prac jakie powstaną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oto moja prosta karteczka http://basiapawlak.blogspot.com/2019/11/baaardzo-prosta-karteczka.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja bratowa jest Ślązaczką :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam się ponownie i przesyłam moją karteczkę z wiankiem :)
  https://robotkuje-i-bloguje.blogspot.com/2019/11/kartka-z-mikoajem-z-wiankiem.html
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. http://sennyocean.blogspot.com/2019/11/wianek-adwentowy.html
  Witaj Weroniko mam nadzieję, że mój wianek załapie się do Twojego wyzwania.
  A co się tyczy pochodzenia też jestem ze śląska i nawet robię "górnicze bałwanki".
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń