poniedziałek, 2 grudnia 2019

Na piernikowych słodkościach

Witam,
Dobrnęliśmy do grudnia, i kolejnego województwa, którym będzie województwo kujawsko-pomorskie. I niestety to będzie ostatnie województwo w mojej zabawie, zostało nam jeszcze 5, ale z przyczyn technicznych (wiszę już kilka nagród, zbliża się sesja,a od kwietnia będziemy próbować zapisać Niko do przedszkola, już się boję ;/ bo przed oczami mam mordęgę, kłamstwa, ciągły stres gdy zapisywałam Zuzę) przerywam zabawę, by móc dokończyć nagrody i je wysłać. Dziękuję Wam ogromnie, za cały rok zabawy, bez Was zabawa nie miałaby sensu, mam nadzieję, że i Wam ona się bardzo podobała. Wyglądajcie spóźnionych nagród i jeszcze 2 wyników zabawy.  Dziękuję Wam! Zapraszam Was na ostatni temat:


Byliście kiedyś w Inowrocławiu? Wiecie jak tam jest pięknie! Inowrocław nie tylko zachęca wspaniałą kolorystyką i atrakcyjnością całego miasta, ale jest miastem uzdrowiskowym - do dziś wykorzystuje się miejscowe bogactwa naturalne: sól i solankę. Na miejscu znajdziemy tężnię, pijalnię wód oraz termę z wodą chlorkowo-sodową. Będąc w Inowrocławiu, trzeba koniecznie przespacerować się po koronie tężni, która oferuje przepiękną panoramę miasta. A wody są niezwykle smaczne :) polecam.


Kolejnym miastem zdrowia znajdującym się w tym województwie jest Ciechocinek, kto nie był? Ciechocinek tętni życiem cały rok, tłumnie wypełniają go turyści, którzy korzystają całymi garściami z dobrodziejstw tutejszych źródeł solankowych.Dla spragnionych historii polecam wybrać się do Grudziądza, malowniczo ulokowane miasto nad prawym brzegiem Wisły. Wizytówką jego jest zwarty zespół 26 spichlerzy (pochodzących z XII-XVII wieku) zadziwiających swą wysokością. Na zamkowej górze uwagę zwracają pozostałości murów krzyżackiej warowni. 


oraz koniecznie trzeba zwiedzić Biskupin! Właśnie w Biskupinie znajduje się najsłynniejszy w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Ponad 85 lat temu odkryto na tym terenie pozostałości prehistorycznej osady, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii. Dziś w Biskupinie można zobaczyć rekonstrukcje osady łużyckiej i neolitycznej – z wałami obronnymi, budynkami mieszkalnymi oraz ulicami.


:) A może chcielibyście zakosztować troszkę Wenecji w Polsce. Tak?! To zapraszam do Bydgoszcza, największe miasto regionu położone nad Wisłą i Brdą, nazywane jest wodną stolicą Polski. Warto wybrać się tutaj na romantyczny spacer po zabytkowej starówce – w jej sercu znajduje się Wyspa Młyńska, która wraz z ciągnącymi się wzdłuż brzegów XIX-wiecznymi kamieniczkami tworzy tzw. Wenecję Bydgoską.  Olśni Was to miasto!


Ale tematem wyzwanie nie będzie sól ;) czy Wenecja Bydgoska, ani suto zastawiony stół jedzonkiem z spichlerza :) W tym miesiącu wyzwanie dotyczy TORUNIA :)


Miasto pachnące piernikiem, pełen gotyckich budowli jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. Z racji ogromnej liczby zabytków Stare Miasto Torunia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na rynku zwraca uwagę pomnik Mikołaja Kopernika oraz charakterystyczna fontanna Flisaka. Toruń, jak już wspomniałam, niemal każdemu kojarzy się z piernikami. Zwiedzając Toruń z dziećmi, obowiązkowo trzeba zajrzeć do Żywego Muzeum Piernika. To interaktywne muzeum-piekarnia, gdzie – pod okiem doświadczonej mistrza – można uczestniczyć w procesie wytwarzania pierników według tradycyjnych sposobów.


I to jest temat grudniowego wyzwania: PIERNIK! Na prace czekam do 31.12.2019. Oto banerek i kilka inspiracji zaczerpniętych z internetu :)

Czy lubicie tworzyć pierniki? Zarówno piec jak i tworzyć rękodzieła w tym temacie? Ja uwielbiam :) lubię ten temat, wspaniale mi się haftuje pierniki, a zapach prawdziwego piernika w domu, hmmmmm, to coś czego się nie zapomina, jeśli miłość by pachniała, to u mnie na pewno pachniałaby piernikiem!

Pozdrawiam
Lady Savage


10 komentarzy:

 1. Tutaj też nie byłam, ale może kiedyś.. ;)
  Spróbuję coś spierniczyć na Twoje wyzwanie.
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O moje woj i moje klimaty :) Ja już dwa razy pierniczyłam w tym i w zeszłym tygodniu, ale rodzinka...wszystko pożarli, już nie wiem gdzie chować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdzie nie byłam, każde miejsce jest dla mnie nowe i każdym jestem zainteresowana. Taki ze mnie mały podróżnik, także już mi się chce tam wszędzie pojechać, poczuć klimat danego miejsca. :) Piernikowe prace mnie zachwyciły, praktycznie same dzieła sztuki!!!! Lubię robić pierniki, umawiamy się z mamą i robimy, raz nam wyjdą lepiej raz gorzej, ale ten wspólnie spędzony czas jest najważniejszy. :) Bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia. :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie miałam okazji odwiedzić tych miejsc, ale czytając twoje opisy, aż się chce wyruszyć.
  PS. powodzenia z domowymi sprawami. Szczególnie z przedszkolem. Minęło ponad 10 lat, a ja pamiętam każdą łzę żalu ze strony Szymka, że zostaje. Ech, oby wam udało się tego uniknąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne inspiracje nam pokazałaś :) - jestem zachwycona. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Oto moja karteczka http://basiapawlak.blogspot.com/2019/12/na-piernikowych-sodkosciach.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Weroniko zgłaszam w Wyzwaniu moje ciastkowe ludki :)
  http://grandmothermartha.blogspot.com/2019/12/weniany-komplet-beret-szal-i-swiateczne.html
  Szczęśliwego Nowego Roku!!!
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój pierniczek jest tutaj:
  https://misiowyzakatek.blogspot.com/2019/12/ostatnie-kartki-w-tym-roku_27.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Też coś takiego spierniczyłam https://robotkuje-i-bloguje.blogspot.com/2019/12/piernikowo.html
  Pozdrawiam serdecznie i życzę szampańskiej zabawy sylwestrowej :)

  OdpowiedzUsuń