wtorek, 30 kwietnia 2019

Na Ślubnym Kobiercu

Kolejny miesiąc zabawy za nami :)
Tym razem zapraszam Was do województwa w którym mieszkam - czyli do Wielkopolski!


Jako młoda dziewczyna zakochana byłam w Małopolsce, a dokładnie w Krakowie, chciałam tam studiować, by móc być blisko mojego ulubionego króla Władysława Jagiełły. Jestem dziwna xD, dużo moich koleżanek wzdychało do aktorów, piosenkarzy, wieszając swoich idoli na ścianach. Moim ideałem mężczyzny był (i nadal jest) zmarły król. Niestety (albo raczej na szczęście) los rzucił mnie na studia do Poznania. Nigdy tu nie byłam, więc gdy przyjechałam w 2008 zaczęłam poznawać to miasto, jak raczkujące dziecko, chłonąc jak gąbka cuda tego województwa. Pokochałam tak bardzo Poznań, rynek, kamieniczki, ludzi, historię, że już tu zostałam :) i tworzę swoją historię :).


Oprócz Poznania z cudownymi kolorowymi kamienicami, ratuszem. Mamy wiele cudownych miast, m.in:
- Gniezno  - pierwsza stolica Polski i siedziba Prymasa Polski.- Kalisz -  to również najstarsze miasto w Polsce, które zaznaczono już na rzymskich mapach. Kalisz stanowił ośrodek handlowy na słynnym Szlaku Bursztynowym - jednym z najważniejszych traktów kupieckich, łączącym Imperium Rzymskie z Morzem Bałtyckim. W Kaliszu oprócz Sanktuarium św. Józefa warto zobaczyć Most Kamienny, dawny Pałac Gubernatorski czy fragmenty średniowiecznego muru obronnego z basztą zwaną Dorotką.


Leszno - W czasach PRL funkcjonowała tutaj m.in. fabryka cukierków i czekolady "Rywal", ktoś pamięta? A także roszarnia lnu oraz szereg zakładów z branży metalowej, odzieżowej oraz maszynowej. Niestety wiele tych fabryk już upadło, ale Leszno nadal słynie z pięknych festiwali i pokazów lotniczych.


- Koło - to duży ośrodek przemysłu ceramicznego i spożywczego. Do najstarszych zabytków zalicza się: ruiny zamku z XIV w., gotycki kościół farny z XV w. oraz kompleks kościoła i klasztoru bernardynów. Warto zobaczyć pozostałości po Zamku wzniesionego przed 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, a także klasztor bernardynów czy położony nad brzegiem Warty jedyny zachowany do naszych czasów pruski magazyn jakim był spichlerz, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku.


i wiele, wiele innych, mogłabym wymieniać i wymieniać! 
Ale czego będzie dotyczyła tematyka wyzwania ;) pewnie się spodziewaliście koziołków. Ale nie :). nie wiem czy wiecie, ale Poznań jest miastem gdzie ślub wzięli Kazimierz Wielki i jego pierwsza żona Aldona Anna, córka Giedymina. Nie w Krakowie, nie w Gnieźnie, jak to bywało, ale właśnie w Poznaniu.  Dlatego tematyką majowego wyzwania jest Na Ślubnym Kobiercu a, że jest uroczystość gdzie miesza się kolor czarny z białym, dlatego drugim elementem wyzwania będą szachy, tak więc - ŚLUB ALBO SZACHY.
Oto propozycje z internetu :)

A oto moje prace w tej tematyce:
Serdecznie zapraszam i życzę powodzenia :) Na Wasze prace czekam do 31 maja. No i tradycyjnie banerek zabawy :)


Pozdrawiam
Lady Savage

21 komentarzy:

 1. Ja się urodziłam w województwie Wielkopolskim (choć wtedy nazywało się trochę inaczej, było wtedy jeszcze więcej województw) Fajnie się składa bo akurat przygotowuję jedną pracę ślubną więc za jakiś czas będę mogła ją pokazać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, super temat - ślub!!! Na czasie :)) Zabieram banerek i miłej majówki życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne wyzwanie :) razem z narzeczonym chcemy zrobić własne figurki do szachów ale niestety nie wyrobimy się, żeby wziąć udział. Zbyt ambitne plany do tego mamy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) To można pokazać te figutki które już macie :) jestem ciekawa, i to bardzo, co tam wymyśliliście :)

   Usuń
 4. Zgłaszam wykonanie zadania :) Moja pierwsza ślubna :P https://cudnenienudne.pl/kartka-z-ptaszkiem/

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj mam sentyment to tamtych okolic...

  Miłowody - mówi Ci coś ta nazwa? Albo Kowanówko? To taka wioska 2 km od Obornik(ów?) Wielkopolskich. W pięknym pałacyku z połowy XIX wieku mieściło się tam sanatorium kolejowe dla dzieci, w którym miałam okazję być trzy razy (dwa nawet po pół roku) w podstawówce. Karmili nas tam od czasu do czasu takimi pyszne polanymi kisielem pyzami gotowanymi na parze. No i nigdy nie zapomnę tego rozwalonego mostku na rzece Wełnie, przez który kilka razy przechodziliśmy podczas spacerów. Poza tym Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz - znasz, czytałaś? Choć to czytadło dla młodszych nastolatek, czekam z niecierpliwością na każdą kolejną część.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Anetko, nie czytałam tych Jeżcjadów, muszę zaraz na necie sprawdzić co to. W Miłowodach i Kowankówku nie byłam, gdzieś mi świta Miłowody, tam czasem czegoś nie zrobił gen Haller?

   Usuń
 6. Weroniko, bardzo ci dziękuję za zaproszenie do zabawy, ale muszę być twarda: HAED ze względu na konkretny termin jest dla mnie priorytetem. Mogę się oderwać tylko na to, co jest lub będzie mi w tym roku potrzebne. Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak wiem Promyczku :) i kibicuję Ci ogromnie, wiem że zdążysz :)

   Usuń
 7. Tym razem może i mi się uda - w czerwcu szykują się 2 śluby :) A Poznań bardzo lubię i co jakiś czas odwiedzam - mój mąż ma tam rodzinkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Zapraszam zapraszam :) czekam z otwartymi rączkami :)

   Usuń
 8. Ja się raczej chyba z niczym nie zgłoszę, mam zaległości jeszcze z zeszłego miesiąca, ale kto wie..Za to będe podziwiać prace innych.
  A odzywam się, ponieważ urodziłam się w Śremie i mam tam rodzinę ze strony taty,w Poznaniu ponoć też :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś podobnego, ja też urodziłam się w Śremie. Zrobiłam pewna pracę dot. Wielkopolski, ale niekoniecznie wpisuje się w tematykę ślubną.

   Usuń
  2. http://eetoilee.blogspot.com/2019/05/w-jarocinie.html?m=1

   Usuń
 9. Weroniko, moja praca https://gosikowyzakatek.blogspot.com/2019/05/kartka-na-slub.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Tutaj jest moja praca https://misiowyzakatek.blogspot.com/2019/05/gownie-tworze-kartki.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Oto moja karteczka z szachowenicą http://basiapawlak.blogspot.com/2019/05/meska-kartka.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja kartka:
  http://serwetki-quillinq.blogspot.com/p/zabawy-wyzwania-wymiany-kartkowe.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje drobiazgi https://kgosia.blogspot.com/2019/05/slubnie.html

  OdpowiedzUsuń